Press "Enter" to skip to content

Linkedin’de İşletmeniz İçin Vereceğiniz Reklam ve İş İlanlarında Stopaj

Teknolojideki gelişimin ticari hayata ile iç içe geçişi her geçen gün daha da belirgin hale gelmektedir. İş hayatına dokunan yenilikçi sanal ortam siteleri çeşitlenmekte ve işletmeler ihtiyaçları doğrultusunda bu kaynaklardan yararlanabildikleri kadar hedeflerine yaklaşmaktadır. Son zamanlarda Linkedin sitesi de Basic (ücretsiz) ve Premium (ücret karşılığı) hesap türleri ile potansiyel ya da aktif fark etmeksizin hem iş arayanlara hem de işverenlere aracılık görevi oluşturan sitelerin ilk sıralarına yükselmektedir.

Vergi Usul Kanunu’nun 11. Maddesi 7. Fıkrasında yapılan düzenlemeyle Cumhurbaşkanına “Vergi Kesenlerin Sorumluluğu” ile ilgili belirleme yapma yetkisi verilmiş olup, bu yetki 18/12/2018 tarihli 476 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kullanılmıştır.

Karara göre

“internet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin olarak, bu hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere (ödeme yapılan kişilerin mükellef olup olmamasına bakılmaksızın) yapılan ödemeler üzerinden;

– Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesi uyarınca %15,

– Kurumlar Vergisi Kanununun 15 inci maddesi uyarınca %0,

– Kurumlar Vergisi Kanununun 30 uncu maddesi uyarınca %15

oranında vergi kesintisi yapılması gerekmektedir.”

Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken husus Linkedin platformuna yapılan ödemelerin reklam mahiyetinde olması halinde tevkifata tabi tutulacağıdır. Aksi halde reklam mahiyetinde olmaksızın sadece işletmelerin personel ihtiyacının karşılanması için iş ilanı vermek üzere (Premium) ücretli Linkedin üyeliği almak için yaptığı ödemelerden söz konusu karar kapsamında tevkifat yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Konu ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının 04.08.2020 tarih 62030549-125[15-2019/206]-E.567768 sayılı özelgesi de bu yönde olup, daha ayrıntılı bilgiye ilgili özelgeden ulaşılabilecektir.

Said Ayberk KIRATLI

 

 

 

Arif Ayluçtarhan
Arif Ayluçtarhan

View all posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir